Diş beyazlatma, dişlerinin renginden memnun olmayan bireylere dişin bütünlüğüne zarar vermeden uygulanan kozmetik bir işlemdir. Yıllar içinde çeşitli nedenlerle (gıda boyaları, ilaçlar vb.) renk değiştirmiş olan dişler ya da kişinin doğal diş rengi, basit bir oksijenasyon işlemi ile bir kaç ton açılarak güzel bir gülüş elde edilebilir. Diş beyazlatma işlemi kesinlikle profesyonel hekim kontrolü altında uygulanmalıdır ki dişlere ve çevre dokulara zarar gelmesin.

Beyazlatma işlemi farklı şekilde uygulanabilir

a.Ev Tipi: Diştaşı temizliği ve polisaj işlemini takiben ağızdan alınan basit bir ölçü üzerinde hazırlanan kişiye özel plaklar yardımıyla evde uygulanır. Plastik plaklar, içerisine konulan beyazlatıcı jellerle birlikte (jelin konsantrasyonuna bağlı olarak) ortalama 1-5 saat ağızda tutularak yaklaşık 4-10 günde ideal bir beyazlık elde edilir.

b.Ofis Tipi: Hekim koltuğunda yaklaşık 1 saat gibi kısa bir sürede, özel bir ışık kaynağı yardımıyla dişler beyazlatılır. Dişler cilalanıp temizlendikten sonra hekim gerekli izolasyonları yaparak diş üzerine beyazlatma jelini sürer ve 15 dakikalık ışık aktivasyonu ile dişler beyazlatılır. Renklenmenin şiddetine göre 1 ila 4 seans uygulama tekrar edilir.


c.Tek diş beyazlatma: Renkleşmiş dişlerin varlığı önemli bir estetik problemdir. Kanal tedavili dişlerin renklenmesinde pulpa odasında bırakılmış ölü pulpa dokusu, kanal dolgu maddeleri, travma sonrası kanama ve bazı ilaçlar gibi bir çok faktör rol oynar. Bu kalıntılar, bakterilerle birlikte dişteki dentin kanallarına nüfuz ederek dişin renklenmesine neden olurlar. Bu tip renklenmiş ölü dişlere uygulanan beyazlatma işlemi, dişin sert dokularını koruyan basit, etkili ve ucuz bir tekniktir.
Bu teknikte uygun beyazlatma ajanı dişe aynı anda hem içten hem de dıştan uygulanır. Böylece 3-4 gün kadar kısa bir sürede herhangi bir yapay restorasyona gerek olmaksızın hastanın kendi dişini kullanması sağlanır.