loader

İmplantoloji

  • Home
  • İmplantoloji

İmplantoloji

İmplant nedir?

Ağız içinde kaybedilen dişlerin yerlerine yerleştirilen titanyum vidalara dental implantlar denir. Dişler bu yeni vidalar üzerine protez yapılması ile tamamlanır.Dental implantlar eksik diş boşluklarının etrafındaki dişlerde herhangi bir işlem yapılmadan doldurulmasını sağladıkları için son yıllarda çok tercih edilen bir tedavi şeklidir.

 Kimlere uygulanabilir?

İmplantlar genel sağlık durumu iyi olan her yaştaki hastaya uygulanabilirler. Yalnızca gençlerde kemik büyüme ve gelişiminin tamamlandığı 18 yaşına kadar beklemek gerekir. Tek diş implantları bir dişini kaybetmiş ve sağlam dişlerini kestirmek istemeyen genellikle genç hastalar için ideal bir tedavi şeklidir. Dişlerinin tamamını veya büyük çoğunluğunu kaybetmiş hastalarda birden fazla dental implantlar uygulanarak sabit veya implant destekli tutuculu protezler yapmak mümkün olur. Bu tip protezler özellikle ileri yaştaki hastalarda çiğneme fonksiyonlarını geri kazandırarak kişinin hayat kalitesini çok olumlu yönde etkilemektedir.

 Uygulama aşamaları

Öncelikle implant tedavisi planlanan bölgede yeterli kemik varlığı röntgenler ve tomografiler ile değerlendirilir. Kemiğin yeterli olduğu durumlarda dental implantlar lokal anestezi altında gerçekleştirilen basit cerrahi uygulamalardır. Kemik yetersizliği durumlarında implant uygulamasına ilave olarak bazı kemik augmentasyonu işlemleri de gerekir. Bu durumda gerekli ilave materyali ve şekli hekiminiz tarafından değerlendirilip size anlatılır. Dental implantlar kemik içerisine yerleştirildikten sonra protezleri yapmak için genellikle 2-6 ay bekleme süresi gereklidir. Estetik bölgeye yerleştirilen implantlarda veya çoklu implantlarda bu durum değişiklik gösterebilir. Bekleme süresi dolduğunda implantların üstleri açılarak protez için ölçüler alınır.

 İşlem sonrası dikkat edilecekler

İmplantların yerleştirilmesi lokal anestezi ile yapıldığı için işlem sırasında herhangi bir rahatsızlık hissedilmez. İşlemden sonra basit bir diş çekimini andıran ağrı ve şişlik görülebilir. Bu süreçte 1-2 gün alınacak ağrı kesici tabletler rahatsızlığı giderir. İmplant uygulanan bölgenin çok temiz tutulması, hekiminizin önerdiği şekilde fırçalama ve temizleme prosedürlerine uyulması iyileşmeyi hızlandırır.