loader

Porselen Lamina Restorasyonları

  • Home
  • Porselen Lamina Restorasyonları

Porselen Lamina Restorasyonları

Porselen laminalar, doğal dişlerin sadece ön yüzlerinde yapılan küçük düzeltmeler sonrasında diş yüzeylerine özel bağlayıcı ajanlarla yapıştırılan ince tırnak kalınlığında porselen plakalardır. Dişlerin sadece ön yüzlerinden çok az (0,3-0,5 mm.) kesim yapılarak uygulandığından sağlıklı diş dokusunu koruyan konservatif bir yöntemdir. Bu yöntemle yaklaşık 2 haftalık bir sürede ideal bir gülüşe kavuşmak mümkündür. Bu amaçla kullanılan porselenler özel olarak hazırlanan güçlendirilmiş sistemlerdir. Ön bölgede estetik problem oluşturan aşınmış dişler, mine defektleri, kırılmış dişler, diş aralıkları, ufak çaplı diş eksiklikleri ve beyazlatma ile giderilemeyen ileri renkleşme problemleri porselen lamina restorasyonları ile düzeltilebilmektedir.

 Porselen lamina uygulamasına karar verirken dişler kesilmeden yapılan mock-up veya wax-up uygulamaları ile hastanın dişlerinde nasıl bir değişiklik olacağını önceden görme şansı vardır. Bu seansta dişler üzerine yerleştirilen geçici dolgulara çeşitli ilaveler veya çıkartmalar yapılarak kişiye en yakışan formlar belirlenir. Daha sonra bu beğenilen formlar, doğal ışık geçiren çok ince ve dayanıklı estetik porselenler ile üretilerek diş üzerine yapıştırılır. Yapıştırma malzemeleri çok kuvvetlidir ve yapıştıktan sonra laminalar diş yüzeyinden ayrılamazlar.

 Porselen lamina uygulamaları dişlerde çok az kesim gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi boyayıcı ajanlardan etkilenmemeleri ve dişleri ideal renk ve şekline kavuşturdukları için son yıllarda sıklıkla uygulanan tedavi yöntemleridir.